کولوکیشن (colocation) که به آن اجاره فضای رک یا اشتراک فضای دیتاسنتر نیز گفته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست، به معنی اجاره قسمتی از فضای دیتاسنتر برای قرار دادن سرور فیزیکی شما است. این خدمت برای افراد، سازمان‌ها و انواع کسب و کارها که نمی‌توانند از سرور فیزیکی خودشان محافطت کنند، بهترین راهکار است. اجاره فضای رک باعث می‌گردد که بتواند با کمترین هزینه و بیشترین سطح امنیت به سرور (یا سرورهای) خود دسترسی داشته باشند.

در واقع با کولوکیشن شما می‌توانید در هر زمان به سرور خود دسترسی داشته باشید و هر نرم‌افزار و یا سخت افزاری که مدنظر خودتان است را روی آن اجرا کنید. بدین معنی که خدمات سرور، سیستم عامل و برنامه های کاربردی همگی توسط مشترک کنترل می شوند و شرکت ارائه دهنده کلوکیت فقط فضای فیزیکی، امنیت و منابع شبکه را فراهم می کند.

ما در ادامه این مطلب شما را با هزینه کولوکیشن، مزایا و امکانات آن آشنا کرده و بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات کولوکیشن را در ایران به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

کولوکیشن (colocation) یا اجاره فضای رک چیست؟

برای اینکه بتوانیم تعریف و درک درستی از کولوکیشن داشته باشیم، بهتر است ابتدا با مفاهیم زیر آشنا شویم:

– دیتاسنتر(Data Center)

دیتاسنتر یا سرور روم یا مرکز داده یک اتاق بزرگ با سیستم‌های سرمایشی و منابع حفاظتی پیشرفته است که سرور‌های مختلف که حاوی اطلاعات حیاتی سازمان‌ها و افراد است در آنجا زیر نظر متخصصین IT و شبکه نگهداری می‌شوند.

اجزای کلیدی یک دیتاسنتر روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، سیستم های ذخیره سازی، سرورها هستند. در دیتاسنترها رایانش، ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها به صورت همیشگی در حال انجام است.

– رک (Rack)

 قفسه فلزی شکلی گفته می‌شود که برای نگهداری تجهیزات شبکه مانند سرور، سویئچ، پچ پنل و … در دیتاسنتر‌ها استفاده می‌شود.

– یونیت (Unit)

هر قسمت از این رک‌ها یک یونیت نامیده می‌شود که در واقع واحد اندازه‌گیری رک است. یک یونیت برابر با 4.445 سانتی‌متر است. هر سروری تعداد خاصی از یونیت را اشغال می‌کند، برخی ۱ یونیت، برخی ۲، ۳ و یا ۴ یونیت فضا نیاز دارد.

فضای رک چبیست

کولوکیشن چیست؟ با این تعاریف، سرویس collocation به اختصار colo، هم مکانی و یا اجاره فضای رک نیز نامیده می‌شود، یکی از خدمات دیتاسنتر‌ها است. در واقع کولوکیشن به معنای ساده یعنی شما به جای اجاره خود سرور(هاست)، یک سرور فیزیکی خریداری کرده و آن را در دیتاسنتر قرار داده‌اید. مالکیت این سرور با شما است اما مدیریت و نظارت آن با شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی و دیتاسنتر است. در این حالت شما می‌توانید از طریق اینترنت یا از طریق اتصال VPN به سرور دسترسی داشته باشید.

چه افرادی باید از کولوکیشن استفاده کنند؟

خرید سرویس کولوکیشن برای افرادی که نمی‌خواهند از سرویس‌های اختصاصی با منابع سخت افزاری محدود استفاده کنند، جایگزین مناسبی است. همینطور تمام اشخاص و کسب و کار‌هایی که یک یا چند سرور فیزیکی دارند، اما نگهداری از آنها برایشان دشوار است.

در این حالت سرور خود را در یک دیتاسنتر که مستقیما به پهنای باند core کشور متصل است قرار می‌دهند. بنابراین با پرداخت هزینه کمی، از بهترین امکانات مرکز داده وهمینطور نظارت و کمک متخصصین بهره می‌برند.

نکته! البته این را نیز در نظر داشته باشید که در صورت نقص سخت افزاری، شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی هیچ گونه مسئولیتی ندارد. به طوریکه خود شخص موظف به تعویض قطعات سخت افزاری می‌باشد.

خرید و هزینه کولوکیشن -فضای اجاره رک

مزایای استفاده از کولوکیشن چیست؟

 • تجهیزات شما تحت نگهداری افراد متخصص است
 • امنیت اطلاعات شما با روش‌های مختلف (Firewall) تضمین می‌شود.
 • به سرورتان فقط خود شما دسترسی دارید.
 • امکان توسعه سرور و همچنین ارائه پورت مازاد در سوئیچ یا ترافیک مازاد به صورت همیشگی وجود دارد.
 • از آنجایی‌که که دیتاسنتر‌ها مجهز به سیستم برق اضطراری (UPS) می‌باشند، دیگر نگرانی بابت قطعی برق نخواهید داشت
 • شما به پهنای باند قوی دیتاسنتر که مستقیما به هاب کشور متصل است فقط به کمک یک پورت شبکه دسترسی خواهید داشت
 • سلامت فیزیکی سرور‌ها به دلیل قرار گرفتن در رک تامین می‌شود.
 • پایداری بالا و Uptime بالا و کاهش Downtime را تجربه می‌کنید
 • در صورت نیاز می‌توانید از پشتیبانی ۲۴ ساعته ما جهت تعویض قطعات استفاده کنید. اینکار توسط متخصصین انجام می‌گردد.
 • می‌توانید از خدمات نگهداری شامل سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، لرزش گیر، تهویه و کولینگ مناسب برخوردار شوید.

هزینه کولوکیشن چقدر است؟

تعرفه colocation بستگی به شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی دارد. هزینه اجاره فضای رک با توجه به امکاناتی که می‌خواهید متغیر است. هزینه کولوکیشن پیشگامان که یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی سرور در کل کشور می‌باشد بسیار مقرون به صرفه است. 

تعرفه کولوکیشن هزینه ای است که شما باید برای قرار گرفتن تجهیزات شبکه خود در مرکز داده بپردازید. این تعرفه شامل هزینه برق، هزینه فضا(۱ یونیت، ۲ یونیت و …)، هزینه مصرف ترافیک پهنای باند و خدمات نگهداری و مانیتورینگ است.

قیمت کولوکیشن (اجاره هر یونیت رک، نیم رک و فول رک) به صورت ماهیانه به شرح جداول زیر است:

نکته! تعرفه‌های جدول فوق به صورت ماهانه می‌باشد.

  بهترین شرکت ارائه خدمات سرویس کولوکیشن چیست؟

  کولوکیشن و اجاره فضای رک در دیتاسنتر

  برای داشتن یک کولوکیشن ارزان با بیشترین امکانات ما به شما برای بهترین انتخاب کمک می‌کنیم. از آنجایی که امنیت پرداز نماینده رسمی چندین شرکت دارای مجوز fcp در کشور است. کارشناسان ما، شرایط کولوکیت در بهترین دیتاسنتر‌های کاملا مجهز را برای شما مشترکین عزیز فراهم می‌کند.

  ما (امنیت پرداز) می‌توانیم در کمترین زمان فرآیند ثبت نام و اختصاص فضای رک را در بهترین دیتاسنترها برای شما مشترک گرامی اجرا کنیم. برای مشاوره در این زمینه حتما با شماره‌های ما تماس بگیرید.

  امکانات کولوکیشن در دیتاسنتر

  • دارای 24 کور فیبرنوری که به صورت مستقیم به LCT (هاب مرکزی اینترنت ایران) متصل است
  • دارای مسیر پشتیبان نیز روی بستر شهرداری تهران به صورت اختصاصی
  • تامین برق اضطراری با دو دستگاه UPS و ۲ دیزل ژنراتور
  • مجهز به سه سیستم کولینگ اشنایدر و اطفاء حریق
  • تجهیز فضای دیتاسنتر با سنسورهای کنترل دما و رطوبت محیطی بوده و کنترل توسط سیستم BMS مرکزی
  • ارائه دسترسی Monitoring & Ticketing جهت نظارت بر خط
  • دسترسی فیزیکی به صورت 7*24
  • دسترسی ریموت به سرور از طریق KVM
  • امکان تامین ارتباط تجهیزات از طریق پورت‌های 1G , 10G

  سوالات متداول (FAQ)

  در انتها به برخی از سوالات متداول شما درباره کولوکیشن پاسخ خواهیم داد.

  تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی چیست؟

  تفاوت کولوکیشن با اجاره سرور اختصاصی در نوع مالکیت سخت افزاری است. کولوکیشن یعنی شما سروری خریداری کرده و در دیتاسنتر قرار می‌دهید. اما اجاره سرور اختصاصی یعنی مالک سرور شرکت ارائه دهنده است و شما فقط می‌توانید به منابع سخت افزاری سرور به صورت اشتراکی (VPS) و یا اختصاصی (Dedicate) دسترسی داشته باشید.

  تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

  تفاوت کالوکیشن و سرور ابری چیست؟

  سرور ابری، سروری است که در فضای کلود قرار دارد و تمامی منابع سخت افزاری آن همچون سرور VPS به صورت اشتراکی است. اما در Colocation تمامی فضاهای یک رک در دیتاسنتر با توجه به ظرفیت خریداری شده متعلق به شماست و انتخاب همچنین خرید منابع سخت افزاری با شما خواهد بود.

  تفاوت کالوکیشن و سرور ابری

  برای راه‌اندازی سرویس کولوکیشن چقدر زمان نیاز است؟

  راه‌اندازی سرویس کولوکیشن ۲۴ ساعت زمان می‌برد.

  آیا دسترسی فیزیکی به کولوکیشن ممکن است؟

  بله، در صورت نیاز می‌توانید با هماهنگی به سرور خود دسترسی داشته باشید.

  سخن آخر

  کولوکیشن در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از پرتقاضاترین خدمات مراکز داده شده است. همانطور که در این مطلب گفته شد؛ برای اینکه سرور شما همیشه فعال باشد، نیاز است که سرور در مکانی باشد که به طور دائم به اینترنت متصل باشد و روشن باشد. برای این‌کار می‌بایست فضایی از رک را در دیتاسنتری اجاره کنید و سرور خود را در آن قرار دهید.

  مهم‌ترین مزیت کولوکیشن کمک به کسب و کار‌ها بود. زیرا در گذشته هزینه‌های سنگینی که بر دوش سازمان‌ها و کسب و کارها جهت راه‌اندازی و توسعه دیتاسنتر بود، که با روی کار آمدن خدمات کلوکیت سرور از صرف وقت و همینطور پرداخت این هزینه‌های هنگفت جلوگیری شد.

  اگر شما هم دارای کسب و کاری هستید که سرور شخصی خودتان را دارید و می‌خواهید آنها در یک فضای امن با اتصال به یک پهنای باند قوی نگهداری کنید، با مشاوران فنی ما تماس گرفته و درخواست خود را اعلام کنید.

  منابع: techopedia.com، techtarget.com، cisco.com و spardaz.ir

  در ضمن می توانید در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه‌ها، نظرات یا سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. کارشناسان امنیت پرداز هر روز به سوالات شما پاسخ می دهند.

  جهت اطلاع از آخرین پروژه‌ها و تخفیف‌ سرویس‌ها ما را در اینستاگرام با آدرس زیر دنبال کنید.

  spardaz.ir
  4.8/5 - (33 votes)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.